Dzieciństwo traktowane jako symboliczna zapowiedź dojrzałości- Orcio z „Nie-Boska Komedia” Z. Krasińskiego.

Przykładem takiej postaci jest Orcio z „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego. Chłopczyk- syn Marii i hrabiego Henryka to uosobienie dziecięcej niewinności, jest dzieckiem uroczym, ale dziwnie zamyślonym i smutnym. Orcio to dziecko niezwykłe, „przykuty do ziemi anioł”, chłopiec kruchy, nadwrażliwy, żyjący w świecie ducha, wizji, będący przedmiotem walki dobrych oraz złych mocy, promieniujący: „pięknością dziwnych, niepojętych myśli, które chyba z innego świata płyną”.

null

Matka Orcia chciała, aby ten został poetą- może wtedy byłby godny miłości swego ojca: „Błogosławię cię, Orciu, błogosławię, dziecię moje. Bądź poetą, aby cię ojciec kochał, nie odrzucił kiedyś.” „Przeklinam cię, jeśli nie będziesz poetą”.
Orcio obwieszcza ojcu wyroki piekieł i staje się narzędziem kary za jego winy. Rozpoznany przez dziecko los ojca jest w jakiejś części również i przeznaczeniem jego samego. Chłopiec spełnia ostatnie pragnienie matki, jednak przypłaca to utratą wzroku. Henryk niepokoi się zdrowiem syna, usiłuje go leczyć, jednak wie, że taka jest cena poetyckiego geniuszu. Orcio to romantyczny „poeta przeklęty”, a poetyckie wyróżnienie jest zarazem i skazaniem. Rozumie to także jego ojciec, gdy mówi o nim: „Biedne dziecię, dla win ojca, dla szału matki przeznaczone wiecznej ślepocie – niedopełnione, bez namiętności, żyjące tylko marzeniem, cień przelatującego anioła rzucony na ziemię i błądzący w znikomości mojej”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: